De rechtbank in Den Haag heeft opnieuw een verdachte veroordeeld voor betrokkenheid bij de ongeregeldheden op en rond het Malieveld op 20 september. Het gaat om een 44-jarige man uit Schiedam die volgens het Openbaar Ministerie (OM) een voortrekkersrol heeft gespeeld tijdens de rellen.
Het OM eiste tegen hem een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, maar de rechter legde uiteindelijk een taakstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden op. Daarnaast moet de man schadevergoedingen betalen aan D66 en het Rijksvastgoedbedrijf voor de schade aan het partijkantoor en het Binnenhof.
Tijdens de rellen stond de man op een bepaald moment met geheven armen op de motorkap van een uitgebrande politieauto. Nadat hij van het voertuig was afgestapt, was hij aanwezig terwijl anderen de auto omver duwden. Vervolgens liep hij met een groep richting de binnenstad.
Bij het D66-partijkantoor aan de Lange Houtstraat behoorde de Schiedammer tot de eersten die tegen de voordeur schopten. Daarna begon een groep om hem heen met het gooien van stenen en andere voorwerpen. Op het Plein trok hij aan een bouwhek van het Binnenhof en wenkte anderen om mee te helpen. Binnen korte tijd stonden tientallen mannen aan het hek. In de Grote Marktstraat gooide de verdachte ook nog een voorwerp, waarschijnlijk een blikje bier, naar een passerende fietser.
Tekst gaat door onder foto.

Foto: ANP.
Schadefonds Geweldsmisdrijven
In totaal zijn nu achttien mensen veroordeeld vanwege hun rol bij de ongeregeldheden op en rond het Malieveld. Soms werd een taakstraf opgelegd, maar meestal kregen de verdachten een gevangenisstraf van enkele weken tot maanden, vaak gecombineerd met een taakstraf. Veel van hen moeten bovendien een geldbedrag betalen aan het Schadefonds Geweldsmisdrijven als compensatie voor de aangerichte schade.
Het onderzoek naar de rellen loopt nog. De politie probeert het geweld en de betrokken daders verder in kaart te brengen, onder andere met hulp van de televisieprogramma’s Opsporing Verzocht en Team West. Het OM verwacht dat er in de toekomst nog meer aanhoudingen en vervolgingen zullen volgen.